Neohodnotené

ENERGY Organic Nigella Sativa (černuška siata) olej 100ml

Rastlina známa aj ako černuška siata alebo rasca čierna zažíva v poslednom čase pre svoje terapeutické účinky opätovný záujem ľudí. Jej použitie siaha do dávnej minulosti.

Skladom
Kód: 221
Značka: Energy
12,90 €

POPIS:

Rastlina známa aj ako černuška siata alebo rasca čierna zažíva v poslednom čase pre svoje terapeutické účinky opätovný záujem ľudí. Jej použitie siaha do dávnej minulosti.

  • Protinádorové pôsobenie
  • Podpora trávenia, tlmí nadúvanie, hnačky
  • Upokojuje nervový systém
  • Posilňuje vlasy a nechty
  • Podporuje liečbu lupienky, akné, atopyckej dermatitídy a ekzému
  • Pôsobí proti črevným parazitom

V starovekom Egypte, sa rozvíjalo vtedajšie lekárstvo s vynikajúcou povesťou. Znalosti miestnych lekárov obdivovali aj Gréci a Rimania na čele s Hippokratom, ktorý sa dodnes považuje za „otca medicíny“ a zakladateľa lekárstva. Nigella Sativa sa považovala nielen za jeden z najúčinnejších prostriedkov, ale doslova za všeliek. Najlepší lekári používali olej z rasce čiernej na upokojenie trávenia faraónov po ich extravagantných hostinách, ale aj na bolesti hlavy, bolesti zubov, pri nachladnutí a infekciách. Olej z rasce čiernej sa dokonca našiel aj pri skúmaní hrobu egyptského kráľa Tutanchámona. O rasci čiernej a jej využití píšu vo svojich dielach Dioscorides, Paracelsus, Mattioli a Hildegarda z Bingenu. Jej účinky sa uvádzajú aj v ajurvéde, čínskej, tibetskej a arabskej medicíne.

V súčasnej dobe sa pri liečbe najviac používa čistý olejový extrakt zo semien černušky Nigelly Sativy. Obsahujú viac než 100 účinných látok, vrátane niektorých doposiaľ neidentifikovaných. Hlavnou účinnou zložkou je tymochinón, medzi ďalšie významné patrí ditymochinón, saponín alfa-hederín, tymol, tymohydrochinón. Tymochinón sa považuje za účinný antioxidačný, antikarcinogénny a antimutagénny agens. V prípade alfa-hederínu sa preukázali protinádorové účinky, ktoré sú predmetom záujmu farmakologického skúmania.

 

PREUKÁZANÉ ÚČINKY

Pri skúmaní účinku na ľudské bunky postihnuté leukémiou sa zistilo, že tymochinón aktivuje apoptózu nádorových buniek, t.j. ich zánik. Počas tohto procesu aktivuje niektoré kaspázy a narúša mitochondriálny membránový potenciál, nevyhnutný pre tvorbu energie. U prsných nádorových buniek in vitro sa tymochinón prejavil účinne. Pri nádore hrubého čreva sa popisuje jeho proapoptotická a antikancerogénna aktivita. Výsledky iných štúdií poukazujú na to, že liečba rakoviny hrubého čreva tymochinónom je rovnako účinná ako liečba chemoterapeutikom 5-fluorouracilom (Lekárska fakulta Masarykovej univerzity v Brne). Vykonané štúdie skúmali aj antibakteriálne účinky: zistilo sa, že černuškový olej má široké spektrum antimikróbnej aktivity. Pôsobí napríklad proti Staphylococcus albus, Escherichia coli, Salmonella typhi alebo Shigella niger a Vibrio cholera. Preukázalo sa u neho vynikajúce protiplesňové pôsobenie. Černuška obsahuje množstvo ďalších prospešných látok: beta-sitosterol, kyselinu myristovú, palmitovú, stearovú, linolovú, arachidonovú, vitamíny B1, B2 a B3, kyselinu listovú, vápnik, železo, meď, zinok a fosfor.

V dnešnej dobe sa černuška užíva na podporu trávenia a dobrej kondície žalúdka, pečene a čriev. Tlmí nadúvanie alebo hnačky a niektoré účinky naznačujú pôsobenie proti črevným parazitom. Používa sa pri liečbe chorôb súvisiacich s dýchacou sústavou vrátane astmy, bronchitídy a nachladnutia. Obsahuje horčinu nigellin, ktorá zmierňuje prieduškové spazmy a výrazne pomáha pri odhlienení. Upokojuje nervový systém a pomáha predchádzať a znižovať vysoký krvný tlak. Má regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém, a preto je vhodná ako podporný prostriedok na liečbu mnohých ochorení, vrátane onkologických.

 

VYUŽITIE V KOZMETIKE

Bokom nezostáva ani dermatologické a kozmetické využitie černušky, a to obidvomi spôsobmi, vnútorne aj zvonka.

Zvonka: Je všeobecne známe, že černuška podporuje liečbu lupienky, akné, atopickej dermatitídy a ekzému. Je vhodná na masáže suchej a citlivej pokožky so sklonom k alergickým reakciám. Štúdie preukázali zníženie alergických reakcií až o 70%. Je ideálnym olejom na aromaterapeutické ošetrenie pri oslabenej imunite, nachladnutí a dýchacích ťažkostiach. Pokožku prirodzene chráni, regeneruje a podporuje jej prirodzenú obranyschopnosť.

Vnútorne: Už kráľovna Nefertiti, známa svojou krásou, používala černuškový olej na posilnenie nechtov a lesk vlasov. Vyhľadávané sú aj jeho účinky na detoxikáciu hlbších kožných vrstiev a s tým spojenou kvalitou vonkajšieho vzhľadu pokožky.

 

ZLOŽENIE:

olej zo semien černušky siatej (Nigella sativa) - 100%

 

DÁVKOVANIE:

1 čajová lyžička denne. Najlepšie ráno nalačno alebo v priebehu dňa ako súčasť studenej kuchyne.

 

SKLADOVANIE:

Skladujte v suchu, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, pri teplote 10-25 ° C. Chráňte pred mrazom. Ukladajte mimo dosahu detí!

 

UPOZORNENIE:

Nie je určené pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Užívanie počas tehotenstva dojčenia konzultujte so svojim lekárom.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

O značke

Firma ENERGY existuje už viac ako 20 rokov. Ľudský organizmus vníma ako jeden celok. V ňom neexistuje zdravie ani choroba. Iba harmónia a disharmónia. Hľadá príčiny vychýlenia z rovnováhy a jemným ovplyvňovaním vracia telu prirodzenú silu a vitalitu. Všetky prípravky sú vyrobené s hlbokou zodpovednosťou a rešpektom k princípom tradičnej čínskej medicíny, s využitím najnovších poznatkov fytoterapie a aromaterapie. Základ ponuky tvoria jedinečné prípravky Regenerácie v Pentagrame. Päť prípravkov, reprezentujúcich päť základných elementov a to: Drevo, Oheň, Zem, Kov a Vodu.  Ako celok sa vzájomne dopĺňajú, vyrovnávajú a spoločne vytvárajú systém na účinnú regeneráciu celého tela.

tovar NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete. Najlepsie-ceny.sk - Online porovnanie cien.